Trasa „PTAKI POLESIA”


ptaki_polesia

Czy wiesz że: od sierpnia do września, na Bagnie Bubnów możemy obserwować zlatujące się na noclegowisko żurawie. Żuraw to jeden z największych ptaków, którego rozpiętość skrzydeł dochodzi nawet do 240 cm. Jesienią żurawie przed odlotem gromadzą się na zlotowiskach. Na Krowim Bagnie i w Poleskim Parku Narodowym od końca sierpnia do początku października można obserwować nawet do 3500 osobników tych ptaków. W całym kraju jest ich o wiele więcej – w 2013 roku stwierdzono aż 120 tysięcy żurawi podczas jesiennej wędrówki.

jezioro_wereszczynskie

Jezioro Wereszczyńskie (tzw. Bąbelek).

Istniejące formy ochrony przyrody: Poleski Park Narodowy, Obszar Natura 2000 Bagno Bubnów (PLB060001), Chełmski Obszar Chronionego Krajobrazu.

 

Dojazd: Z Urszulina jedziemy w stronę Lublina drogą krajową nr 82, po przejechaniu kilkuset metrów, jeszcze w Urszulinie na wysokości kościoła i przed dyrekcją Poleskiego Parku Narodowego i skręcamy w lewo w drogę na Sawin. Następnie po przejechaniu około 2 km skręcamy w lewo do miejscowości Zastawie. W Zastawiu kierujemy się do Jeziora Wereszczyńskiego, nazywanego przez miejscowa ludność Bąbelkiem (GPS współrzędne: 5122’05.19’’N; 2313’48.28’’E; wysokość n.p.m.: 169 m).

 

Wyposażenie w sprzęt do obserwacji ptaków: lornetka lub luneta.

 

Sposób przemieszczania: pieszo lub rowerem.

 

Stopień trudności trasy: średnio trudna ze względu na odległość.

 

Długość trasy: około 7 km.

 

Okresy kiedy można prowadzić obserwacje ptaków

Miesiąc I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
okres obserwacji                        
najlepsze terminy                        

 

 

Opis przebiegu trasy: Trasa rozpoczyna się w Zastawiu przy Jeziorze Wereszczyńskim (nazywanym też Jeziorem Zastawskim lub Bąbelkiem) (GPS współrzędne: 5122’05.19’’N; 2313’48.28’’E; wysokość n.p.m.: 169 m). Od jeziora przemieszczamy się do wzdłuż wypływającej z jeziora rzeki Włodawski. Po dojściu do drogi asfaltowej skręcamy w prawo na północny-wschód i kierujemy się ta drogą do wieży widokowej, która zlokalizowana jest przy rozlewisku na Bagnie Bubnów (GPS współrzędne: 5122’33.30’’N; 2315’06.36’’E; wysokość n.p.m.: 170 m) w Poleskim Parku Narodowym. Z wieży cofamy się około 300 m do pierwszego skrzyżowania polnych dróg. Na tym skrzyżowaniu skręcamy w lewo i na południe przemieszczamy się nadal polną drogą przez łąki, kierując się do miejscowości Sęków. Po dotarciu do Sękowa skręcamy w prawo na zachód na asfaltową drogę i przemieszczamy się w kierunku Wereszczyna. Po dotarciu do pierwszego skrzyżowania dróg asfaltowych, skręcamy w prawo do miejscowości Zastawie. W Zastawiu docieramy z powrotem nad jezioro skąd rozpoczęliśmy tą trasę.

Najważniejsze gatunki ptaków możliwe do zobaczenia lub usłyszenia w najlepszym terminie: bocian czarny, bocian biały, błotniak łąkowy, błotniak zbożowy, batalion, rycyk, czajka, dziwonia, jarzębatka, żuraw, gęgawy, mewa czarnogłowa, zausznik, kulczyk, makolągwa, szczygieł, pokląskwa, potrzeszcz.

 

Najlepsze punkty obserwacyjne: 1 – nad jeziorem możemy obserwować ptaki wodne, a także usłyszeć bąka czy trzcinniczka; 2 – miejsce obserwacji ptaków wodnych, np. śmieszka (kolonia około 3000 par), mewa czarnogłowa, czapla biała, zausznik, zielonka, kropiatka, żuraw; bocian czarny; 3 – miejsce gdzie można zobaczyć lub usłyszeć m.in. takie gatunki jak: bocian biały, bocian czarny, dziwonia, rycyk, czajka, batalion, błotniak łąkowy, błotniak stawowy, błotniak zbożowy.

mapa ptaki polesia

Przebieg trasy „Ptaki Polesia”.

Inne atrakcje w pobliżu trasy: patrz trasa „Wodniczka”.